Rezonans magnetyczny – czym jest, charakterystyka badania

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (RM), znany również jako magnetyczny rezonans jądrowy (NMR), to zaawansowana technika diagnostyczna używana w medycynie do obrazowania wnętrza ciała ludzkiego. Wykorzystuje silne pole magnetyczne oraz fale radiowe, aby uzyskać szczegółowe obrazy tkanek miękkich, narządów wewnętrznych, kości oraz innych struktur anatomicznych.

Zasada działania rezonansu magnetycznego

W badaniu rezonansem magnetycznym, pacjent umieszczany jest w dużym magnesie, który wytwarza silne pole magnetyczne. Cząsteczki wody w ciele pacjenta, głównie protony w atomach wodoru, są tymczasowo wyrównywane przez to pole. Po zakończeniu działania fali radiowej, protony wracają do swojego pierwotnego stanu, emitując sygnały radiowe, które są zbierane i przetwarzane przez komputer na obrazy.

Przygotowanie do badania rezonansu magnetycznego

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego może obejmować kilka kroków, aby zapewnić bezpieczeństwo i dokładność badania. Pacjent jest proszony o zdjęcie wszelkich metalowych przedmiotów, takich jak biżuteria, zegarki, paski, a także o zgłoszenie wszelkich implantów metalowych, rozruszników serca, czy innych urządzeń medycznych, które mogą wpływać na pole magnetyczne.

Przebieg badania rezonansu magnetycznego

Badanie rezonansem magnetycznym trwa zazwyczaj od 20 minut do godziny, w zależności od obszaru ciała poddawanego badaniu. Pacjent leży nieruchomo na ruchomym stole, który przesuwa się do wnętrza skanera. W trakcie badania, pacjent może usłyszeć różne dźwięki, takie jak stukania i pukanie, które są wynikiem działania cewek gradientowych. Czasami pacjentowi podawany jest środek kontrastowy, aby lepiej uwidocznić struktury anatomiczne.

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w medycynie

Rezonans magnetyczny ma szerokie zastosowanie w diagnostyce medycznej. Jest szczególnie przydatny w:

 • Neurologii: do obrazowania mózgu i rdzenia kręgowego, diagnozowania guzów, stwardnienia rozsianego, udarów i innych zaburzeń neurologicznych.
 • Ortopedii: do oceny stawów, mięśni, więzadeł oraz diagnozowania urazów sportowych i chorób zwyrodnieniowych.
 • Kardiologii: do obrazowania serca i naczyń krwionośnych, oceny funkcji serca, wykrywania chorób wieńcowych oraz innych schorzeń kardiologicznych.
 • Onkologii: do wykrywania i monitorowania guzów, oceny skuteczności leczenia nowotworów.
 • Gastroenterologii: do badania narządów jamy brzusznej, takich jak wątroba, trzustka, nerki, jelita.

Zalety rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny oferuje wiele korzyści w porównaniu z innymi metodami diagnostycznymi, takimi jak tomografia komputerowa (CT) czy badania rentgenowskie. Do głównych zalet należą:

 • Brak promieniowania jonizującego: RM nie używa promieni rentgenowskich, co czyni go bezpieczniejszym dla pacjentów, zwłaszcza przy wielokrotnych badaniach.
 • Wysoka rozdzielczość tkanek miękkich: RM jest szczególnie skuteczny w obrazowaniu tkanek miękkich, takich jak mózg, mięśnie, serce, co pozwala na dokładniejszą diagnozę.
 • Możliwość wielopłaszczyznowego obrazowania: RM umożliwia uzyskanie obrazów w różnych płaszczyznach (osiowej, czołowej, strzałkowej), co daje pełniejszy obraz anatomiczny.

Ograniczenia i przeciwwskazania do badania rezonansu magnetycznego

Pomimo wielu zalet, rezonans magnetyczny ma również pewne ograniczenia i przeciwwskazania. Należy do nich:

 • Implanty metalowe i elektroniczne: Pacjenci z niektórymi implantami, takimi jak rozruszniki serca, neurostymulatory, czy klipsy naczyniowe, mogą nie być kandydatami do badania RM z powodu ryzyka interferencji z polem magnetycznym.
 • Ciąża: Chociaż nie ma dowodów na szkodliwość RM dla płodu, badania tego typu zwykle unika się w pierwszym trymestrze ciąży, chyba że jest to absolutnie konieczne.
 • Klaustrofobia: Niektórzy pacjenci mogą odczuwać silny lęk przed przebywaniem w zamkniętej przestrzeni skanera. W takich przypadkach mogą być podane środki uspokajające lub skorzystanie z otwartych skanerów RM.

Podsumowanie

Rezonans magnetyczny jest niezwykle wszechstronną i bezpieczną techniką diagnostyczną, która odgrywa kluczową rolę w nowoczesnej medycynie. Dzięki swoim unikalnym właściwościom pozwala na dokładne i nieinwazyjne obrazowanie wnętrza ciała, co umożliwia szybką i precyzyjną diagnozę wielu schorzeń. Jego zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, od neurologii po onkologię, czyni go niezastąpionym narzędziem w arsenale współczesnych specjalistów medycznych.