Uchwyty na kable – rodzaje i przeznaczenie
Zachowanie porządku w kablach to spore wyzwanie. Większość osób doskonale zna frustrację związaną z chaotycznie ułożonymi przewodami, które trudno jest rozplątać. Nad takim rozgardiaszem da się zapanować z pomocą dobrze dopasowanych uchwytów kablowych.
Chcesz oszczędzić czas i zadbać o wygodę? Sprawdź uchwyty na kable samoprzylepne
Czasem nie chcemy lub nie możemy wprowadzać daleko idących zmian w strukturze nawierzchni, do której chcemy przymocować uchwyt na kable. Warianty samoprzylepne udowadniają, że instalację takich rozwiązań można przeprowadzić w kilka chwil. Nie musimy wyposażać się w dodatkowe narzędzia, które uproszczą cały proces. Wystarczy kilka sekund skupienia. Jak dokładnie działają uchwyty na kable samoprzylepne?
Produkt posiada taśmę, pokrytą mocnym klejem. To właśnie ten element odpowiada za solidne przymocowanie uchwytu do gładkiej powierzchni. Nasza rola sprowadza się więc jedynie do:
- wyboru miejsca, w którym chcemy umieścić uchwyty kablowe;
- oczyszczenia powierzchni z tłuszczu i brudu;
- usunięcia warstwy ochronnej;
- dociśnięcia uchwytu do nawierzchni.
Od razu po zamontowaniu produktu możemy zacząć z niego korzystać. W dobrze wyposażonych sklepach możemy wybierać z kilku wariantów samoprzylepnych. W takich miejscach jak 4Technik znajdziemy np. uchwyt samoprzylepny do kabli płaskich oraz uchwyt samoprzylepny do kabli okrągłych.
Uchwyty wciskane
Salon, home office, biura, urzędy, gabinety, inne stanowiska pracy – z profesjonalnymi uchwytami kablowymi zadbamy o porządek we wszystkich tych miejscach. Zdarza się, że takie rozwiązania bywają potrzebne tylko przez krótki czas, np. podczas remontów, polegających na nakładaniu płyt gipsowych czy tynków. Łatwe w użyciu uchwyty wciskane przytrzymają przewód w dobrym położeniu na ścianie lub na podłodze. Ale taka opcja sprawdzi się nie tylko tymczasowo – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z niej stale i wykorzystać ją np. do lepszej aranżacji przestrzeni domowej lub biurowej. Uchwyty wciskane z polipropylenu można stosować m.in. z przewodami YDY(4×6.0), YDY(5×4.0) oraz z rurami PP.
Uchwyt kablowy z gwoździem hartowanym
Niekiedy potrzebujemy szczególnie solidnego mocowania, bo dysponujemy podłożem drewnianym lub materiałami budowlanymi, takimi jak beton komórkowy, czy suporeks. Jeśli dotyczy nas właśnie taka sytuacja, rozważmy zakup uchwytów kablowych z gwoździem hartowanym. To uchwyt wbijany, toteż montaż jest zdecydowanie bardziej inwazyjny niż w przypadku uchwytów samoprzylepnych.
Połączenie gwoździa ze stali hartowanej ocynkowanej z polipropylenem to przepis na produkt, który będzie odpowiedni do zastosowania w szczególnie twardych materiałach. Jeśli chcemy mieć dodatkową pewność, że konstrukcja będzie stabilna, rozważmy dodatkowe zastosowanie kołków rozporowych.