Wskazówki dotyczące cyklinowania parkietu

Na czym polega cyklinowanie parkietu?
Cyklinowanie to przede wszystkim proces szlifowania wierzchniej warstwy zniszczonego drewnianego parkietu. Pozwala on na zupełną zmiany wyglądu wnętrza bez konieczności zdejmowania starej podłogi. Tego rodzaju renowacja może być wykonana przy pomocy fachowca lub z użyciem wynajętego sprzętu. Do samodzielnego cyklinowania używa się przeznaczonej do tego maszyny czyli cykliniarki. W pierwszej kolejności należy wykorzystać papier o wysokiej gradacji, a po zdarciu wierzchniej warstwy parkietu wykonać pracę drobnym papierem ściernym, aby wyrównać powierzchnie.
Czas to jeden z największych przeciwników drewnianych parkietów. Z jego upływem ciemnieje lakier, zdziera się on przez codzienne użytkowanie i łatwo o powstanie jakiegoś mechanicznego uszkodzenia. Po całym procesie szlifowania podłogę można bez problemu pomalować na nowy kolor i tym samym odświeżyć wnętrze.
Jaki rodzaj podłóg nadaje się do cyklinowania?
Cyklinowanie to proces pielęgnacyjny i renowacyjny drewnianych podłóg. Szlifowania można dokonywać na każdym rodzaju podłogi drewnianej. Nie ma znaczenia czy będzie to parkiet z litych desek, czy może będzie to mozaika drewniana. Przy podłodze istotna jest grubość drewnianej warstwy. Jeśli nie będzie ona wystarczająco gruba cyklinowanie uszkodzi podłogę.
Cyklinowanie nie dotyczy jedynie podłóg. Jest ono przeznaczone dla wielu drewnianych elementów wyposażenia domu. Przykładem mogą być schody lub nawet meble. Istotnym faktem jest, że przy każdym cyklinowaniu zmniejsza się grubość drewnianej warstwy.
Jakie narzędzia będą potrzebne?
Cyklinowanie to proces długi wymagający cierpliwości i wyczucia. Z pewnością nie jest to zadanie na jeden dzień. Z tych właśnie powodów okazać się może lepsze zdecydowanie na usługi profesjonalistów. Przy decyzji o samodzielnym cyklinowaniu potrzebne będzie kilka narzędzi i materiałów:
- Cykliniarka jest zupełnie niezbędnym narzędziem. Może być taśmowa i krawędziowa. Różni je przydatność na różnych powierzchniach. Do tych większych nadadzą się taśmowe, natomiast do mniejszych krawędziowe.
- Niezbędne będą papiery ścierne w postaci krążka, kawałka lub pasa. Należy zacząć od grubości 40, a następnie schodzić w dół. Techniki jak szlif wyrównawczy wymagają papieru o gradacji 60, a wykończeniu w okolicach 110 lub 120.
- Polerka to urządzenie którym poleruje się parkiet po wykonanej pracy.
- Wypełniacze do szczelin i narzędzia w postaci szpachli lub wałków. Przydadzą się jeśli przez przypadek powstaną dziury. Mogą również posłużyć przy procesach rekonstrukcji drewna, aby zakleić stare wyżłobienia
- Ostatnim elementem są materiały nawierzchniowe, które służą do impregnacji parkietu.
Najważniejsze porady
Należy pamiętać, że nieodpowiednie cyklinowanie może znacząco pogorszyć stan podłogi. Przykładowo mogą pozostać nieregularne wgłębienia lub zarysowania, właśnie dlatego warto skorzystać z rad ekspertów.
- Cykliniarkę należy przesuwać równomiernie po podłodze, tak aby każde miejsce było szlifowane tyle samo razy.
- Przed rozpoczęciem prac podłogę należy dosłownie odkurzyć. Jest to spowodowane tym, że zabrudzenia pozostałe na parkiecie mogą go zniszczyć.
- Stopniowe zmienianie gradacji papieru ściernego jest bardzo istotne
- Panele winylowe nie nadają się do szlifowania!