Zagrożenia płynące z sieci, czyli czym jest cyberbezpieczeństwo?

0

Rozwój internetu pozwala na bezproblemową komunikację, zapewnia stały dostęp do informacji i rewolucjonizuje właściwie każdą branżę. Niestety wraz z tym procesem pojawiają się nowe zagrożenia. To dlatego o bezpieczeństwo teleinformatyczne powinna zadbać każda organizacja i firma.

Co to jest cyberbezpieczeństwo IT?

W ten sposób określa się działania, które mają zapewnić bezpieczeństwo zarówno biznesom, jak i osobom fizycznym w środowisku cyberprzestrzeni. W kontekście przedsiębiorstwa dotyczyć może np. sprzedaży, zakupów i innych procesów biznesowych. Cyberbezpieczeństwo powinno być ważnym tematem również dla zwykłych osób, bo każdy z nas, łącząc się z internetem, jest narażony na kradzież danych. Mogą to być np. informacje finansowe, dane dotyczące tożsamości i innych wrażliwych kwestii.

Security information – przykłady zagrożeń, o których musisz pamiętać

Niestety cyberataki z roku na rok są coraz bardziej wyrafinowane i pomysłowe. Na popularności zyskują np. cyberataki z użyciem sztucznej inteligencji, bazujące na oprogramowaniach, symulujących ludzkie zachowania. Osoba poddawana atakowi może być w ten sposób nakłoniona do ujawnienia wrażliwych danych.

Oddzielnym tematem jest phishing. Na ten rodzaj ataków w szczególności narażone są urządzenia mobilne. Przestępcy, stosujący tę metodę, podszywają się za podmioty, którym zazwyczaj ufamy, np. za kurierów, operatorów sieci, urzędy.
To tylko przykłady, bo firmy muszą radzić sobie z dużo bardziej zaawansowanymi atakami hakerskimi i to przeprowadzanymi na znaczną skalę. Nic więc dziwnego, że coraz większe znaczenie mają centra Operacji Bezpieczeństwa czyli Security Operations Center. Działają w oparciu o sprawdzone procedury i nowoczesne, zaawansowane technologie. Dzięki takim praktykom:

  1. przedsiębiorstwa
  2. podmioty z sektora finansowego
  3. podmioty z sektora publicznego

mogą dostatecznie szybko wykrywać zagrożenia. Warto być na bieżąco z aktualnymi rozwiązaniami i regularnie wzbogacać swoją wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa IT. Interesujące informacje znaleźć można m.in. na stronie securitybeztabu.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *